Az októberi Lelki Egészség Világnapja arra emlékeztet minket, mennyire fontos figyelmet fordítanunk lelki egyensúlyunkra. Egyre gyakrabban kerül szóba a szorongás, de pontosan tudjuk, mi is az?
Mi lehet a szorongás rövid és frappáns meghatározása?
Tehetetlenséggel összekötött félelem. Ez az érzés sokunk számára ismerős lehet, legyen szó egy vizsga előtti izgalomról vagy egy állásinterjú okozta feszültségről. A szorongás egy természetes válaszreakció, amikor testünk és elménk veszélyt érez, akár valós, akár elképzelt helyzetekben.
Mik a szorongás leggyakoribb jelei?
Szorongás esetén gyakran tapasztalhatunk olyan érzéseket, mint:
Nyugtalanság
Feszültség
Tehetetlenség
Aggodalom
Félelem
Ezek az tünetek sokszor a mindennapok részei lehetnek, és átmeneti jellegük miatt néha figyelmen kívül hagyjuk őket. Amíg a tünetek nem egyszerre, és rövidebb időtartamig állnak fenn, küszöbérték alatti szorongásról beszélünk. Ha több, mint hat hónapon át jelen vannak, már betegségként kell kezelni, amely szakember segítségét igényli. Ezért is nagyon fontos, hogy ne hagyjuk, hogy a krónikus állapot kialakuljon.
Mit tehetünk?
Számos természetes módszer létezik a szorongás tüneteinek csökkentésére, melyek a teljesség igény nélkül a következők:
Természetjárás
Sport
Zenehallgatás
Relaxáció
Meditáció
Ima, pl. rózsafüzér
Megfelelő diéta
Masszázs
Emellett természetes támogatást nyújthat az AnxioControl filmtabletta, amely nem okoz tompultságot vagy függőséget. Magyar tudósok évtizedes kutatásának eredménye. Egyre több ember érzi úgy, hogy segít neki megőrizni nyugalmát stresszes, szorongásos helyzetekben.
Hány embert érint?
2021-es adatok alapján a magyar lakosság 4,1%-ánál diagnosztizáltak szorongást.[1] A még nem diagnosztizált, küszöbérték alatti szorongás ennél sokkal elterjedtebb, becslések szerint a lakosság 20%-át érinti, vagyis minden ötödik ember érintett lehet! Az EMMI 2019-es szakmai irányelve alapján a serdülők körében 32%-os a diagnosztikus küszöb alatti szorongásos tünetek gyakorisága.[2]
Figyelj a jelekre!
Fontos, hogy figyelj a következő jelekre:
Szívdobogás
Mellkasi fájdalom
Alvászavarok
Fejfájás, gyomorfájás
Izomfeszültség a vállban és nyakban
Örömtelenség
Kattogó, állandóan visszatérő gondolatok
Ezek figyelmeztető jelek lehetnek, amelyek arra utalnak, hogy ideje foglalkozni a szorongással.
A szorongásra számos megoldás létezik, és fontos, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb módszert. Cikksorozatunk következő részeiben természetes megoldásokat kínálunk, hogy segítsünk megtalálni a számodra legjobb utat a szorongás leküzdésében.
Ne feledd, bármelyik megoldást is választod, mellette természetes támogatást nyújthat az AnxioControl filmtabletta. Tudj meg róla többet ITT!
[1] IHME, Global Burden of Disease (2024) – with major processing by Our World in Data. “Anxiety disorders prevalence” [dataset]. IHME, Global Burden of Disease, “Global Burden of Disease - Mental Health Prevalence” [original data]. Retrieved October 21, 2024 from https://ourworldindata.org/grapher/anxiety-disorders-prevalence
[2] Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve a gyermekkori szorongásos zavarok ellátásáról 2019. EüK. 15. szám EMMI szakmai irányelv 2 hatályos: 2019.09.10 -
Comments